אודות המרצים בחוג

פרופ' דניס סובולב, ראש החוג לספרות עברית והשוואתית

DennisSobolev
 חוקר ספרות וסופר, פרופסור חבר בחוג לספרות עברית והשוואתית ובתוכנית "אופקים" – תוכנית המצטיינים של אוניברסיטת חיפה. 
בין תחומי מחקרו: תיאוריות ספרות ותרבות, גישות פילוסופיות לספרות, שירה ויקטוריאנית ושירה מודרנית, ספרות יהודית ומחשבת ישראל, שירה דתית, אלגוריה, מדע בדיוני
ורב-תרבותיות.

פרופ' רות עמר

פרופ' חבר בחוג לספרות עברית והשוואתית

קישור לדף מרצה ורשימת פרסומים

https://lecturers.haifa.ac.il/he/hcc/ramar

 

תחומי מחקר

 Twentieth Century and Contemporary French Novel
 The Theme of Solitude in the Contemporary French Novel
The Theme of Happiness in the Contemporary French Novel
 Minimalism in the Contemporary French Novel
Twentieth Century and Contemporary French Poetry
 French Poetry of Circumstances
 The Maghrebian Novel in French Language

ד"ר אילת אטינגר

etingerמגיל צעיר, הספרות היא חלק בלתי נפרד מחיי. בתואר הראשון התמחיתי בספרות עממית (המשך טבעי להתנדבות באסע"י מגיל 14), ובתואר השני התמחיתי בספרות המדרש והאגדה. לימודי אלו התגלו כהכשרה הכרחית לחקר ספרות ימי הביניים בלימודי הדוקטורט – אולם לתחום זה, אותו אני חוקרת עד היום – הגעתי 'במקרה', רק לאחר תום התואר השני, מתוך שניסיתי לחבבו על תלמידי תיכון אותם לימדתי, ונשביתי בקסמו. בעבודת הדוקטור חקרתי את 'ספר תחכמוני' של יהודה אלחריזי ומאז אני חוקרת את ספרות המקאמה העברית ואת שירת ימי הביניים, בעיקר מהתקופה הפוסט-קלאסית. אני מתברכת בכך שניתן לי לעבוד במה שאני אוהבת, ומקווה להדביק באהבת התקופה וספרותה תלמידים רבים.

פרופ' חיה בר-יצחק אמריטה

prof-haya-bar-yitzhak

חיה בר-יצחק היא פרופסור מן המניין בחוג לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת חיפה, ומכהנת כראש החטיבה לפולקלור וכראש אקדמי של ארכיון הסיפור העממי ע"ש דב נוי (אסע"י). במחקריה היא מתמקדת בסיפורת העם היהודית תוך דגש על אספקטים אתנוגרפיים ואספקטים פואטיים. פירסמה בהרחבה על סוגות כמו מיתוס, אגדה ומעשיה בספרות העממית וביצירות סופרים, ועל נושאים כמו התיישבות, הגירה ואתניות בישראל; הספרות העממית היהודית במזרח אירופה; ונשים ונשיות.


קישור לאתר אישיhttp://research.haifa.ac.il/~hbitzhak/
http://literature.haifa.ac.il/images/staff/hbar-itzhak.htm

קישור לדף מרצה http://ra2.haifa.ac.il/index.php/en/research-faculty/faculty-members.html

פרופ' ניצה בן-דב

nitza faceניצה בן-דב היא פרופסור מן המניין בחוג לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת חיפה. ילידת תל-אביב.

את התואר הראשון בספרות עברית ובמקרא כמו גם את תעודת ההוראה קיבלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. את התארים השני והשלישי בספרות משווה קיבלה מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. לימדה שנים רבות באוניברסיטאות ברקלי, מישיגן ופרינסטון בארצות הברית. באוניברסיטת פרינסטון שימשה כ-Associate Professor.

משנת 1989 היא נמנית על סגל החוג לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת חיפה. באוניברסיטת חיפה שימשה כעורכת ראשית של הוצאת הספרים, כיושבת ראש של הערוץ האקדמי, והיא עומדת עתה בראש התוכנית ללימודי תואר שני בלימודי נשים ומגדר. זכתה בפרס ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול (1996), ובפרס קריב לחקר הספרות העברית (1998). היא נשואה, אם לשלושה וסבתא לארבעה.

 לינק לערך בויקיפדיה בעברית https://he.wikipedia.org/wiki/ניצה_בן-דב
In English 
http://en.wikipedia.org/wiki/Nitza_Ben-Dov


 
 http://lecturers.haifa.ac.il/he/hcc/nbendov/Pages/default.aspx  קישור לדף מרצה+רשימת פרסומים

ד"ר שחר ברם


bram
למד ספרות השוואתית ופילוסופיה. מלמד באוניברסיטת חיפה משנת 2001. פרסם ספרי עיון, שירה ופרוזה בעברית ובאנגלית. בשנים האחרונות עוסק בין היתר בשירה, ביחסים בין האמנויות (ספרות וצילום, שירה וציור), ובייצוג הטבע בספרות. 
שחר ברם - קורות חיים
דוקטורט האוניברסיטה העברית בירושלים, החוג לספרות כללית והשוואתית
מוסמך האוניברסיטה העברית בירושלים, החוג לספרות כללית והשוואתית
בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים, החוג לספרות כללית והשוואתית והחוג לפילוסופיה

ד"ר נטשה גורדינסקי

IMG 7228b
ד"ר נטשה גורדינסקי למדה ספרות עברית, ספרות השוואתית ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 2010 קיבלה דוקטורט בספרות עברית מן האוניברסיטה העברית
והמשיכה ללימודי פוסט-דוקטורט בגרמניה. בשלוש השנים האחרונות שמשה כחוקרת מן המניין וניהלה יחידת מחקר במכון דובנוב להיסטוריה ותרבות יהודית באוניברסיטת לייפציג. תחומי המחקר שלה הם: מודרניזם, הגירה וזיכרון, רב-לשוניות ושאלות אסתטיות ואתיות בספרות. ספרה על יצירתה המוקדמת של לאה גולדברג יראה אור בקרוב בהוצאת מאגנס.

פרופ' ישראל המאירי אמריטוס

meeriיליד גבעת חיים 1948, נשוי ואב לארבעה,  גר באמירים שבגליל.
ישראל המאירי עוסק בהוראת דרמה וכתיבה דרמתית בחוג לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת חיפה. בנוסף לפרסום של עשרה ספרי פרוזה, המאירי כתב מחזות ועיבודים לתיאטרון, ביניהם: 'עוולה', עיבוד לסיפורו של ברנר (הבימה, 1985); 'קרקורים' (1991) ו'גזר דין', על פי קפקא, (1997) בפסטיבל עכו, ו'עד הים', מחזה פוליטי שהוצג בתיאטרון חיפה (1996). זה עתה עלה העיבוד שלו למחזה 'מעבר לגבולין' של יוסף חיים ברנר, מחזה מיוחד ומורכב שיצר ברנר בשנת 1907, בעת שישב ב'גטו' היהודי במזרח לונדון, שם המחזה מתרחש. קבוצה של שחקנים ויוצרים צעירים, כולם אנשי הצפון והגליל, חברו להעלות את העיבוד המודרני שעשה המאירי למחזה זה, העוסק בצעירים סוערים, מחפשי טעם ומשמעות. המחזה הוצג באוניברסיטת חיפה בבימויו של אילן תורן.

פרופ' שרלוט ורדי אמריטה

vardi

Docteur טs Lettres, Universitי de Paris IV, Sorbonne, 1970

לימדתי באוניברסיטת חיפה מ-1963 כאשר היתה תחת חסותה של האוניברסיטה העברית
והשיעורים ניתנו בבית הספר עירוני ה'  עד צאתי לגמלאות ב 1998
המשך קריאה פרופ' שרלוט ורדי 
 

פרופ' רפי וייכרט ראש התכניות לכתיבה יוצרת ועריכה ותרגום


rafi picקישור לאתר אישי www.rafiweichert.info
 רפי וייכרט (1964), משורר, מתרגם, מבקר, עורך ומו"ל.
פרסם עד כה 11 ספרי שירה פרי עטו; 5 מבחרי שירים וקובץ מסות מאת ויסלבה שימבורסקה, כלת פרס נובל לספרות לשנת 1996; 2 מבחרי שירה מאת אווה ליפסקה; מבחר שירים מאת תדאוש רוז'ביץ' וכן את האנתולוגיה "אחרי מהפכות רבות: מבחר מן השירה הפולנית שאחרי 1945" (בשיתוף עם דוד וינפלד ויורם ברונובסקי). כמו כן תרגם את הרומן "קסטרופ" מאת פאבל הילה.
עורך ראשי של הוצאת "קשב לשירה", שבמסגרתה ראו אור יותר כ-250 ספרי שירה, מקור ותרגום.
לימד שירה, כתיבה יוצרת ותרגום באוניברסיטאות תל-אביב ובן גוריון. מכהן כפרופסור בחוג לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת חיפה.
על תרגומיו זכה בפרס שר התרבות (1994) ובאות "צלב הזהב", שקיבל מידי נשיא פולין (2008). על שיריו זכה בפרס ראש הממשלה (2003). בשנת 2007 זכה בפרס לעריכה ספרותית מטעם "משרד המדע, התרבות והספורט". בשנת 2013 זכה בפרס רמת גן לשירה.

פרופ' א.ב. יהושע אמריטוס

yahoshoa
נולד בירושלים 1936 , דור חמישי בישראל, ליעקב יהושע, מזרחן וחוקר ירושלים ולאימו, מלכה לבית רוזיליו שעלתה ממרוקו ב- 1932 . נשוי לרבקה קרני, פסיכואנליטיקנית ואב לבת ושני בנים.
שרת בחיל הצנחנים באמצע שנות החמישים, וכן היה חבר קיבוץ חצרים במשך תקופה קצרה.
בוגר האוניברסיטה העברית במקצועות ספרות עברית ופילוסופיה כללית, ובעל תעודת מוסמך להוראה תיכונית מטעם בית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית.
ניהל את בית הספר הישראלי בפריז בשנת 1964. ובמשך שלוש שנים (עד 1967 ) שימש בפריז כמזכיר הכללי של התאחדות הסטודנטים היהודית העולמית.

ד"ר ורד לב כנען

vered 3לימודי ב.א. באוניברסיטת תל אביב (תיאטרון ולימודים קלאסיים).
לימודי מ.א. ודוקטורט באוניברסיטת ייל (לימודים קלאסיים וספרות השוואתית).
לימדה בתכנית הרב תחומית בפקולטה לאומנויות ובחוג לתורת הספרות בפקולטה למדעי הרוח, אוניברסיטת תל אביב.
משנת 1997 לימדה בחוג לספרות עברית והשוואתית, אוניברסיטת חיפה.
תחום התמחות: ספרות יוונית ולטינית. תחומי מחקר: טקסטואליות, מיתולוגיה, ההיסטוריה של הדימוי, מגדר, פסיכואנליזה

פרופ' צפורה כגן אמריטה

 

הלכה ואגדה-צפורה כגןרומן גמור-צפורה כגן

ד"ר לילך לחמן


lilach passport pic לאחרונה ערכתי אנתולוגיה של שירי ערש המקבצת יחד שיר אכדי, שומרי, עירקי, מרוקאי ופלסטיני בתוך פיוט ותפילה מן המקורות שלנו ושירים ידיים ועבריים מימי גולדפאדן עד ימינו. השנה משלימה כתיבת ספר על שירתו של אבות ישורון. במקביל, עובדת על המהפכה בשירה הישראלית של שנות השבעים וחוקרת סוגות של עדות. קדם לכן חקרתי את השירה הרומנטית אנגלית ואת הפואטיקה הגותית של אמילי דיקינסון. נולדתי וגדלתי בתל-אביב להורים שלשונות האם שלהן גרמנית ואידיש. למדתי ספרות עברית וכללית באוניברסיטת תל-אביב. מראשית שנות השבעים חיה עם האמן צבי לחמן, ובדו-שיח קרוב עם עבודתו. בשנות השמונים חייתי ולמדתי בניו-יורק. אחרי-כן, לימדתי שנים רבות בחוג לתורת הספרות, אוניברסיטת תל-אביב. בשנים האחרונות הרציתי כאורחת באוניברסיטאות בארצות הברית, בחוג למגדר בבית ברל ובמכללת עלמא וכותבת על שירה ב"הארץ".
טקסטים משפיעים: האחים קרמזוב/דוסטוייבסקי. ספר בראשית; ספר תהילים. כתר מלכות/ שלמה אבן גבירול. אנטיגונה/סופוקלס. "מיכאל

פרופ' רונית מטלון

portrait ronitבגיל 19 פרסמתי את סיפורי הראשון במוסף הסיפרותי "משא" של עיתון "דבר" ולאחריו, התפרסמו סיפורים קצריםשכתבתי בכתב העת "סימן קריאה". באותה תקופה של התעצבות סיפרותית למדתי פילוסופיה וספרות כללית באוניברסיטת תל אביב ובמשך זמן רב מצאתי את עצמי קרועה בין שתי האפשרויות שעמדו אז בפני: חיים אקדמיים או בחירה בספרות ובכתיבה. לא ממש החלטתי כי ההחלטה לאמיתו של דבר החליטה אותי ומצאתי את עצמי בתוך הגורל של הכתיבה.
עבדתי כעיתונאית במוסף עיתון "הארץ", בטלביזיה בתכנית ספרות שהגיש ירון לונדון ולאחר מכן לימדתי ב"קאמרה אובסקורה" ומאוחר יותר באוניברסיטת חיפה בתכנית לכתיבה יוצרת למ.א. אינני אוהבת למנות את ספריי בעיקר בגלל אמונות טפלות אולם נדמה לי שכתבתי עד כה שמונה ספרים: סיפורים קצרים, ספר לבני הנעורים, מסות ומאמרים, רומנים ונובלה, רומן בהתכתבות. הספרים הללו הם כביכול נכסים אבל רק "כביכול": תמיד נדמה לי שהנכס האמיתי של הכתיבה מצוי עבורי באיזשהו עתיד. ההוראה, בניגוד לעיתונות, אהובה עלי מאד ומתאימה לאורח חיי ככותבת פשוט משום שהקשר הזה עם בני אדם שכרוך בהוראה איננו מרושש אותי מבחינה פנימית ואפילו להיפך: מעשיר את התבוננותי במציאות ובהוויה האנושית.

פרופ' לריסה פיאלקובה


laraסיימתי את החוג לשפה וספרות רוסית במכון הפדגוגי בקייב (אוקראינה) ב1978. הנושא של התזה שלי היה "המרחב והזמן ברומן של מ. בולגקוב 'הגוורדיה הלבנה'".  שנת 1985 סיימתי את הדוקטורט שלי בנושא: "המסורת של נ. גוגול בפרוזה הרוסית הפנטסטית בראשית המאה ה20". דוקטורט זה כתבתי באוניברסיטת טרטו (אסטוניה) תחת הנחייתו של פרופ' יורי לוטמן. בשנת 1991 התחלתי לעבוד באוניברסיטת חיפה, בה התחלתי לעסוק בחקר הפולקלור.

בין תחומי המחקר שלי: הספרות הרוסית, הפולקלור הסלאבי, פולקלור והגירה, פולקלור בעידן הטכנולוגי, ועוד. כתבתי ספר באוקראינית "
כשהרים נפגשים: מסות בפולקלור אוקראיני בישראלי" (קייב 2007). יחד עם מריה ילנבסקיה כתבנו שני ספרים, אחד ברוסית ואחד באנגלית: "הרחוב הרוסי בארץ יהודית" (מוסקבה, 2005) ו”Ex-Soviets in Israel: From Personal Narratives to a Group Portrait” (דטרויט, 2007). כמו כן פרסמתי עשרות מאמרים בכתבי עט אקדמיים ובספרים מדעיים.

ד"ר רחל צורן אמריטה


פרסומים:
הקול השלישי – איכויותיה המרפאות של הספרות ואפשרויות היישום בדיאלוג הביבליותרפי הוצאת כרמל ירושלים rzoran2000

חותם האותיות – קריא הוזהות בדיאלוג הביבליותרפי הוצאת כרמל ירושלים 2009
צל, אבן שירים רישומים ותחריטים הוצאת פרדס חיפה 2012

קורסים:
בחוג לספרות מגמת יצירה: אינטרוספקציה של תהליכי הקריאה והכתיבה
במגמה לביבליותרפיה בפקולטה לחינוך:
1. מבוא התנסותי לביבליותרפיה
2. תעודת זהות טקטואלית
3. איכויות תרפויטיות של טקטס ספרותי

פרופ' גבריאל צורן אמריטוס

zoranנולדתי בחיפה וסיימתי את בית הספר הריאלי שם. לאחר השרות הצבאי עברתי ללמוד בירושלים, שם סיימתי תואר ראשון בחוגים יוונית ופילוסופיה, ותואר שני בחוג לספרות השוואתית. את התואר השלישי עשיתי באוניברסיטת תל אביב בחוג לתורת הספרות הכללית בהנחיית פרופ' בנימין הרשב.
אני מלמד באוניברסיטת חיפה ברציפות למן שנת 1979. במהלך השנים לימדתי קורסים שונים בתחומי התיאוריה - תורת הספרות, תורת הפרוזה, תורת התרגום; בספרות עתיקה – דרמה ותיאטרון ביוון העתיקה, הפואטיקה והרטוריקה של אריסטו, הקומדיה של אריסטופנס, אווריפידס, האידיליה היוונית והאירופית; בספרות גרמנית – מיתוס וסיפור ברומנטיקה הגרמנית, שפה ועולם ביצירתו של קפקא; כמו כן אני מעביר במסגרת התוכנית לכתיבה יוצרת סדנאות בתרגום ספרותי.
פרסמתי ספרים ומאמרים על נושאים שונים בתחומי הספרות ההשוואתית, ביניהם על עיצוב המרחב בספרות, - טקסט עולם מרחב, תל אביב 1997; ועל הפואטיקה והרטוריקה האריסטוטלית, - מעבר לחיקוי: טקסט ואמנויות לשון במחשבה האריסטוטלית, תל אביב 2009.

ד"ר רוית ראופמן


raufman פסיכולוגית קלינית מומחית, עוסקת בגישות פסיכולוגיות לספרות עממית, חוקרת תהליכי חשיבה במעשיות עממיות, וכן זיקות בין חלומות למעשיות.

קישור לקורות חיים סטנדרטיים    http://hw.haifa.ac.il/images/stories/files/art/staff/raufman_ravit.pdf
פרסומים: http://www.palgrave-journals.com/ajp/journal/v70/n4/abs/ajp201026a.htm

מעשיות ורמות הארגון הראשוניות של המבנה הנפשי

http://www.palgrave-journals.com/ajp/journal/v71/n1/abs/ajp201033a.html

הולדת אצבעוני כהשלכה נשית- בחינת המנגנונים הנשיים העומדים בבסיס המעשייה "אצבעוני"-

פרופ' ראובן שהם אמריטוס

shohamמחקריו של פרופ' ראובן שהם ממוקדים בחקר השירה העברית החדשה מתקופת ההשכלה ועד הזמן הזה, ברטוריקה של השירה בכלל והחדשה בפרט, ברב שיח שהיא מנהלת עם טקסטים קודמים ובני זמנה, ביסודות הארכיטפיים
והמיתיים שהיא נשענת עליהם, בדיוקן המשורר כגיבור תרבות, כאמן וכנביא, בהתיחסותה למקום ולזמן הארצישראליים וכדומה.

פרופ' חיה שחם אמריטה

shacham
פרופ' חיה שחם פרופסור מן המניין (אמריטה) בחוג לספרות עברית והשוואתית.

לימדה ספרות עברית חדשה בחוג משנת תשל"ד עד שנת תשע"ג

לימודים:
ב"א – האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת חיפה
מ"א – אוניברסיטת חיפה
דוקטורט – האוניברסיטה העברית

ד"ר הדי שייט

shayit2מלמדת בחוג במגמת הספרות העברית משנת 2000, פרסמה מאמרים שונים בחקר הפרוזה והשירה בכתבי עת בארץ ובחו"ל. עבודתה המחקרית כוללת כמה נושאים, בין היתר : דמותו של התלוש  – חקירה היסטוריוגרפית ופואטית של דמות שהיא מרכזית בספרות העברית מספרות ההשכלה ועד היום: דיסקורס וקשרים בין- טקסטואליים בתוך הספרות העברית באמצעותה של דמות זו. וכן, שינויים בהשתקפות הגבריות בספרות העברית -  גם בפרוזה וגם בשירה: תלישות, צבריות, הומוסקסואליות וקוויריות, מיליטריזם, ועוד.
דוקטורט -  אוניברסיטת חיפה, החוג לספרות עברית  והשוואתית
מוסמך - אוניברסיטת חיפה, החוג לספרות עברית והשוואתית
בוגר -  אוניברסיטת חיפה, החוג לספרות עברית והשוואתית במסלול חד-חוגי מורחב במגמת ספרות השוואתית.

תמי שם טוב

tami